Trening klatkowy

Jak skutecznie przyzwyczaić psa do klatki kennelowej? Co zrobić aby pies lubił w niej przebywać?  Na jak długo można zostawić psa w zamkniętej klatce? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym wpisie.


Coraz więcej świadomych opiekunów zwierząt wybiera klatkę kennelową dla swojego psa, jako miejsce przeznaczone tylko dla niego. Wynika to z dojrzałego podejścia do kwestii posiadania psa, szerokiej wiedzy oraz troski o dobrostan zwierzęcia. Jednak samo posiadanie kojca nie wystarczy. Psiaka należy odpowiednio przyzwyczaić do przebywania w klatce, sprawić aby chętnie z niej korzystał i nie bał się pozostawać w niej, gdy jest zamknięta. 

Do tego niezbędny jest rzetelnie przeprowadzony trening przyzwyczajania psa do klatki kennelowej. Poniżej przedstawiamy przykładowy, opracowany przez nas trening klatkowy, podzielony na siedem etapów. 

Każdy pies inaczej zareaguje na klatkę kennelową i trening. Do każdego psa należy podejść indywidualnie – zarówno w doborze ćwiczeń jak i czasie ich wykonywania. Średni czas na trening to jeden tydzień.

Czas podany na końcu ćwiczeń jest tylko i wyłącznie orientacyjny! Liczony raczej z pewną rezerwą czasową. Może zdarzyć się, że Twój pies dużo szybciej zaakceptuje klatkę lub też będzie potrzebował na to więcej czasu. Musisz obserwować psa i dostosować trening do niego. 

Pamiętaj!!!

Nigdy, w żadnym wypadku nie wkładaj psa do klatki siłą, nie zmuszaj, nie popychaj i nie zamykaj na siłę!!!

 

Trening klatkowy: 

1. Zamknięta klatka

Wstaw kennel klatkę do mieszkania, jako nowy element otoczenia. Zostaw ją zamkniętą, niech pies zapozna się z nowym przedmiotem i oswoi. – 1 dzień

2. Otwarta klatka

Otwórz klatkę i pozwól psu zapoznać się z nią w takiej wersji. Nie mów, żeby wszedł do środka, nie zachęcaj, nie zwracaj w ogóle uwagi na klatkę. Daj psu całkowitą swobodę. – 1 dzień

Przekładamy ulubione posłanie psa do klatki. Dodatkowo można włożyć kocyk przesiąknięty naszym zapachem, z którym wcześniej spaliśmy przez 2 noce.

3. Trening oswajania z klatką kennelową

Klatka jest otwarta. Poukładaj smaczki wokół klatki i zachęć psa do ich konsumpcji. Dobrze, żeby pies zdobywając smaczki musiał dotknąć nosem klatki. Nagradzaj pochwałą za każdy zjedzony smaczek (dobry pies!). Stopniowo umieszczaj smaczki w klatce, na początku przy wejściu i potem coraz głębiej. Za każdym razem nagradzaj pochwałą. – 2 dni (kilkanaście powtórzeń). 

Brit Care przysmaki Funkcjonalne 150g

W międzyczasie, poza treningami klatka jest wciąż otwarta, pies może do niej wchodzić, kiedy chce – za każdym razem jak wejdzie lub zajrzy do klatki nagradzamy go smaczkiem (jak zdążymy – mamy na to 2 sekundy) lub pochwałą.

4. Nauka wchodzenia do klatki kennelowej

Trzymając dłoń pełną smaczków przy nosie psa, naprowadzaj go do klatki. Daj psu smakołyk z garści przy każdym jego ruchu w kierunku klatki. Na początku może to być wyciągnięcie łba, potem przestawienie kolejnej łapy. Gdy pies wejdzie czterema łapami do środka - wypuść z dłoni wszystkie smaczki (budujemy pozytywne skojarzenia: „wszedłem do klatki i tu nagle tyle pyszności!”). – 1-2 dni (kilkanaście powtórzeń).

Codzienną dawkę karmy podajemy psu w klatce – już zawsze.

5. Wchodzenie do klatki na komendę

Naprowadzaj ręką, trzymając smaczek do klatki ale daj smaczki tylko jak wejdzie cały do środka (4 łapy na posłaniu). Po kilku, kilkunastu powtórzeniach naprowadź psa pustą ręką do klatki i gdy wejdzie do środka, daj mu smakołyk z drugiej ręki (nie zapominaj o pochwałach). Po kilku, kilkunastu powtórzeniach dodaj komendę „do klatki” i doszlifuj gest. – 2 dni (kilkadziesiąt powtórzeń)

6. Przymykanie klatki

Do tego przydadzą się zabawki typu kong wypełniony mięsem lub pasztetem i wszelkie jadalne gryzaki, kości, których rozpracowanie zajmie psu dłuższą chwilę lub po prostu miska z dzienna dawką karmy. Skieruj psa do klatki i daj mu konga/miskę. Gdy pies zajmie się jedzeniem przymknij delikatnie drzwi. Gdy skończy jeść, otwórz drzwiczki. Nie bądź zbyt entuzjastyczny - to mają być dla psa normalne sytuacje. Entuzjazm lepiej okazywać, gdy pies wchodzi do klatki, a nie, kiedy z niej wychodzi - wtedy bądźmy neutralni. Po kilku, kilkunastu powtórzeniach, jeśli pies zachowuje się normalnie w zamkniętej klatce, wydłużaj czas. Na tym etapie jesteśmy wciąż w zasięgu wzroku psa. Zadanie docelowe – zamknij psa w klatce, zaparz herbatę, weź orzeszki, usiądź w zasięgu wzroku psa i włącz sobie ciekawy film . - 2-4 dni.

Nie utrzymuj kontaktu wzrokowego z psem w klatce, nie mów do niego.

Gdyby pies zaczął piszczeć lub szczekać –nie wypuszczaj go! To najgorsze, co można w takiej sytuacji zrobić.

Należy poczekać aż pies się uspokoi (choćby na moment) i dopiero wtedy go wypuścić. Takie zachowanie psa może oznaczać, że trening nie był wystarczająco długi/rzetelny. Należy wtedy wrócić do wcześniejszych ćwiczeń i je przepracować.

7. Zostawianie psa samego w zamkniętej klatce

Gdy pies już wchodzi do klatki chętnie, zostaje w niej zamknięty, czas przystąpić do pozostawiania go w klatce pod naszą nieobecność. Zaproś psa do klatki, daj mu coś do jedzenia na dłużej, zamknij drzwiczki. Gdy pies zaangażuje się w jedzenie, wyjdź z pokoju. Najpierw na 5 minut i wróć, ale nie wypuszczaj go od razu. Odczekaj kilka minut.  Kolejnym razem zniknij na 10 min, 15, 30, 1h… i stopniowo wydłużaj czas.

Róg wołowy twardy gryzak

 

Drewniana klatka kennelowa dla psa AŻUR

Na koniec garść przydatnych informacji: 

Gdzie ustawić klatkę kennelową?

- w miejscu cichym i spokojnym, ale z widokiem na otoczenie. Nie w ciągu komunikacyjnym (np.: korytarz), gdzie przewijają się domownicy, ani nie naprzeciwko głównego wejścia,

- w miejscu suchym, ciepłym, ale niekoniecznie przy grzejniku!

- nie naprzeciwko okna – żeby słońce nie raziło i nie grzało psa.

Na jak długo można zostawić psa w zamkniętej klatce kennelowej?

- szczeniaka - ok. 30 minut do 2 h – w zależności od wieku i zdolności trzymania moczu.

- w przypadku dorosłego psa to jest kwestia indywidualna. Optymalnie 2-5 h.

- jednak, jeśli pies wytrzymuje sam w domu 8 godzin gdy my jesteśmy w pracy, to tym samym wytrzyma tyle czasu w klatce. 

Jednak gdy zamykasz psa w kojcu na dłużej, pamiętaj:

- wcześniej zmęcz go, np.: długim spacerem, treningiem. Po powrocie do domu także zadbaj o rozładowanie energii, 

Gra Trixie Mini Mover

- zapewnij świeżą wodę w klatce, najlepiej do tego nadaje się zawiszana miska MidWest, której pies nie wywróci i nie rozleje wody,

- możesz zostawić mu ulubioną zabawkę – gryzak, jeśli masz pewność, że pies jej nie zniszczy, nie połknie.

Jak dobrać rozmiar klatki do psa?

Pamiętaj, że:

- klatka to psi azyl – jego miejsce bezpieczeństwa. Zadbaj, żeby tak było! Nikt inny nie powinien mieć tam wstępu - koty, inne psy, czy domownicy. Chroń jego prywatną strefę – unikaj głaskania itp.  gdy pies jest w klatce. W żadnym wypadku nie wyciągaj go siłą!

- w przypadku trudności i problemów z wdrażaniem klatki skontaktuj się z behawiorystą,

- klatka jest dla psa DOBRA, jeśli DOBRZE ją wprowadzisz i stosujesz.

 

Mamy nadzieję, że trening okaże się pomocny przy wprowadzaniu klatki kennelowej. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Klatka kennelowa

Świetna zabawa węchowa - Gra planszowa