Jak dbać o zęby psa?

 

Mycie psich zębów było jeszcze do niedawna tematem tabu. Przez niektórych uważane za fanaberie i przesadę. Na szczęście zdrowie i higiena jamy ustnej psa stają się coraz ważniejsze dla świadomych opiekunów i doceniają oni profilaktykę, w myśl zasady: "lepiej zapobiegać niż leczyć".

Dlaczego należy czyścić psie zęby?

Odkładające się na zębach resztki jedzenia tworzą osad zwany płytką nazębną. Jest ona miękka i da się ją łatwo sczyścić. Jednak z biegiem czasu, nieusuwana płytka nazębna ulega stwardnieniu i tworzy kamień nazębny, który jest już niebezpieczny dla zdrowia psa. Nie tylko odpowiada za brzydki zapach z pyska, powoduje stan zapalny ale nawet może prowadzić do poważnych chorób serca. Nagromadzone w kamieniu bakterie dostają się bowiem do psiego organizmu i w potocznym rozumieniu "trują go". 

Nagromadzony na zębach kamień należy usunąć. Zabieg taki - sanacja - odbywa się w gabinecie weterynaryjnym, pod narkozą. Jest zarówno kosztowny dla właściciela jak i obciążający dla psiego organizmu. Watro wspomnieć, że nie wszystkie psy można poddać zabiegowi znieczulenia. Dla psów starych i ze słabym sercem jest to zbyt ryzykowne. 

Ostatnio pojawiła  się nowa metoda usuwania osadu i kamienia za pomocą opatentowanej ultradźwiękowej szczoteczki Emmi-Pet. Jest to dobra alternatywa do zabiegu weterynaryjnego, gdyż nie wymaga znieczulenia. Działa za pomocą fal ultradźwiękowych i powoduje odrywanie  się zanieczyszczeń od powierzchni zębów oraz eliminację bakterii osiadłych na zębach i dziąsłach.

Więcej o tej metodzie poczytacie tutaj: ODIE Studio Psich Fryzur

stan przed i po użyciu szczoteczki Emmi-Pet w gabinecie ODIE Studio Psich Fryzur w Kielcach

Jak dbać o zdrowe zęby naszego Pupila?

Szczęśliwie, zbyt częstym wizytom w gabinecie weterynaryjnym możemy zapobiec stosując codzienną pielęgnację jamy ustnej psa. Do najważniejszych czynności należy czyszczenie zębów pastą do tego przeznaczoną. Enzymy zawarte w paście rozpuszczają płytkę nazębną, usuwają zalegające bakterie, uniemożliwiając tym powstawania kamienia nazębnego. I tu, uwaga!, dobra wiadomość - wcale nie trzeba szczotkować zębów - wystarczy rozprowadzić pastę na zęby np: palcem, lub gazikiem nawiniętym na palec. Są też dostępne wygodne szczoteczki nakładane na palec, które ułatwiają czyszczenie zębów. Likwidowaniem osadu zajmie się właśnie pasta enzymatyczna. Ważne jest jednak to, aby używać o tego specjalnej pasty dla zwierząt, a nie zwykłej ludzkiej, gdyż ta ma inne pH i może wyrządzić psu czy kotu krzywdę. Oczywiście stosowanie szczoteczki ma też swoje zalety - pomaga dokładniej doprowadzić pastę do wszelkich zakamarków. Jednak przy psach bardzo wrażliwych nie ma sensu używać szczoteczki, jeśli powoduje ona duży dyskomfort i stres. Szczoteczek na rynku mamy już sporo. Z własnego doświadczenia polecam nakładane na palec z silikonowymi wypustkami. Włosie, takie jak przy ludzkich szczoteczkach jest dość drażniące i u niektórych psów powoduje duży dyskomfort. Na pewno, na początek przygody z czyszczeniem zębów lepiej stosować silikonowe szczoteczki lub po prostu gaziki.

Dodatkowo należy regularnie podawać psu twarde gryzaki do żucia - one również pomagają mechanicznie ścierać płytkę nazębną. Do tej roli nadają się np: ścięgna wołowe, gęsie/ kacze nóżki, kości, wargi, penisy wołowe, rogi a także twarde warzywa, takie jak marchewka. Specjalne zabawki gumowe  z wypustkami  pełną podobną funkcję.

Istnieje też szereg produktów wspomagających utrzymanie zdrowych zębów i świeżego oddechu. Zaliczyć można do nich płyny do płukania (które nie mają nic wspólnego z płukaniem - dodaje się je do wody pitnej psa), proszki (z alg morskich) dodawane do pokarmu, nasączone waciki, spraye czy pianki. Jednak najlepsze efekty osiąga się dzięki codziennemu myciu zębów.



Zdrowy uśmiech naszego psa gwarantują:

-  regularna opieka weterynaryjna;

- codzienne szczotkowanie zębów pastą dla zwierząt;

- podawanie twardych gryzaków;

- zabawki z wypustkami;

- środki dodatkowe - suplementy, płyny dodawane do płukania.

 

O.K. Wiemy już, że należy czyścić psu zęby, ale jak to zrobić? Wiele razy słyszę, ub czytam, że pies nie chce dać sobie umyć zębów. Nic dziwnego - grzebanie w psim pysku to nic przyjemnego i pies instynktownie będzie się przed tym bronił. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy przekonali naszego pupila do współpracy. 

Powinniśmy stopniowo przyzwyczaić psa do mycia uzębienia. Tak samo jak do zabiegów weterynaryjnych czy do przebywania w klatce kennelowej. Spokojnie, cierpliwie i konsekwentnie. 

Oto prosty trening, który pomoże Wam przyzwyczaić psa do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych jamy ustnej, tak aby stały się one dla niego bezstresowym, codziennym rytuałem. W treningu uwzględniona jest szczoteczka na palec. Możesz się w nią zaopatrzyć lub poprzestać na gaziku nawiniętym na palcu.

Jak zacząć myć psu zęby (trzytygodniowy trening):

- I tydzień: codziennie o tej samej porze dnia przesuwaj suchym palcem psu po zębach. Najpierw jedna strona, potem druga, na końcu przednie zęby i kły. Nagradzaj sowicie smakołykami - przed treningiem, po każdej zmianie strony i jeszcze więcej po zakończonej czynności. To ćwiczenie ma na celu oswojenie psa z naszą ingerencją w jego pysk. 

- II tydzień: dołóż pastę do zębów dla psa. Nałóż jej trochę na palec i wykonuj te same ruchy co w poprzednim tygodniu. Pamiętaj o nagradzaniu oraz o stałej porze dnia.

- III tydzień: nałóż na palec specjalną szczoteczkę z silikonowymi wypustkami lub miękkim włosiem. Może też być nawinięty na palec gazik. Nałóż pastę i rozprowadź na zęby wg wcześniejszej sekwencji: bok, bok, przód. Nie dociskaj mocno szczoteczki.

Nigdy nie zapominaj o nagradzaniu! Bądź bardzo delikatny i spokojny- szczotkowanie zębów to jeden z najmniej przyjemnych zabiegów dla psa. 

Tylko cierpliwością uda się nawiązać z psem współpracę w myciu zębów.            

FILM  

Po zabieg należy umyć starannie szczoteczkę płynem antybakteryjnym, a gazik wyrzucić.

Po rzetelnie i uczciwie wykonanym treningu nie powinno być już żadnych problemów ze szczotkowaniem psich zębów. 

Higiena jamy ustnej psa powinna zajmować wysoką pozycję na liście obowiązków właściciela względem Pupila. Jest ona warunkiem zdrowia oraz dobrego samopoczucia psa. Zaniedbane uzębienie powoduje pogorszenie stanu zdrowia, a w konsekwencji może prowadzić do niebezpiecznych chorób. Należy cały czas monitorować stan jamy ustnej czworonoga, usunąć kamień nazębny, a w przypadku niepokojących oznak takich jak zaczerwienienie, wrażliwość, brak apetytu, niezwłocznie udać się do weterynarza. W profilaktyce chorób przyzębia nieodzowne są natomiast codzienne zabiegi higieniczne polegające na czyszczeniu psich zębów specjalną pastą.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Klatka kennelowa

Trening klatkowy

Świetna zabawa węchowa - Gra planszowa