Przeczytaj najpierw

Przedstawiam listę rzeczy które MUSISZ wiedzieć zanim przystąpisz do pracy/zabawy ze swoim psem.
Bardzo mi zależy abyś to przeczytał. Informacje te odnoszą się do wszystkich moich postów, każdej gry, nauki każdej ze sztuczek itp.


1. Wszelka aktywność z psem, w tym zabawy, nauka trików może być formą terapii dla psa z zaburzeniami behawioralnymi, jednak nie zastąpi fachowej i indywidualnej porady kwalifikowanego specjalisty. Także, publikowane tu treści NIE uleczą Twojego psa. Będą natomiast stanowić skarbnicę pomysłów i inspiracji do pracy i zabawy z nim.

2. Podejmowanie nowych aktywności z psem, zwłaszcza tych zaawansowanych ruchowo wymaga konsultacji ze swoim zdrowym rozsądkiem (czy aby mój 15 letni, niedowidzący labrador z nadwagą powinien skakać przez przeszkody i ćwiczyć balans na wysokiej równoważni?) lub nawet konsultacji z behawiorystą i weterynarzem. Warto sprawdzić czy pies nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania określonych ćwiczeń (takim przeciwwskazaniem mogą być np: wszelkie choroby, w tym choroby stawów, nadwaga), czy nie ma alergii pokarmowych (ważne przy doborze "smaczków") oraz czy nie ma innych przeciwwskazań natury behawioralnej (np: psom nadpobudliwym nie zaleca się zabaw "nakręcających"- skoków, sztuczek, tylko wyciszające). 

3. PAMIĘTAJ: w czasie zabawy NIGDY nie podnoś na psa głosu! Nie irytuj się, jeśli pies nie potrafi wykonać jakiegoś zadania ani nie zmuszaj go do niczego - nie pchaj, nie ciągnij itp. Na początku wszystko dla pieska jest trudne, z czasem łapie coraz więcej. Jeśli Twój przyjaciel ma problem z zadaniem, spróbuj je ułatwić lub odpuść zupełnie, jeśli psu nie idzie. Nie rozwiązuj też zadań za niego! To ma być wyzwanie dla psa:) Zabawy mają Was zbliżyć, wzmocnić relacje i zaufanie.

4. UWAGA: podczas każdej zabawy pies intensywnie pracuje umysłowo i męczy się. Dlatego bardzo ważne jest żeby podczas każdej zabawy miał DOSTĘP do świeżej WODY.

5. Dbaj o odpowiednie tempo ćwiczeń. Tzn. zwracaj uwagę gdy pies jest zmęczony i potrzebuje chwilę odsapnąć. Nie przeciążaj go. Zawsze lepiej zostawić NIEDOSYT niż PRZESYT. Mały niedosyt spowoduje, że pies będzie czekał na zabawę z Tobą, a przesyt spowoduje, że zrazi się i nie będzie entuzjastycznie podchodził do Twoich pomysłów.

6. Psy lękliwe i niepewne siebie należy traktować ze szczególną troską. Prawdopodobnie na początku waszych zabaw pies nie będzie chciał w nich uczestniczyć lub będzie szybko rezygnował. Należy być cierpliwym i spokojnie zachęcać pieska do aktywności, bardzo często chwalić entuzjastycznie każdą podjętą akcję, każdy znaleziony smaczek. Trzeba pomóc mu odbudować wiarę w siebie. Jeśli Ty będziesz uważał, że twój pies jest SUPER PSEM, on też tak w końcu zacznie myśleć o sobie. Psy lękliwe są szczególnie wrażliwe na nerwowy i podwyższony ton głosu oraz na raptowne, nieprzewidziane gesty. Dlatego wystrzegaj się ich jak ognia.

Mimo wszystko: dobrej zabawy! :D



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Klatka kennelowa

Trening klatkowy

Świetna zabawa węchowa - Gra planszowa